• Hyundai Motorsport odniósł nieoczekiwane zwycięstwo oraz zdobył podwójne podium w WRC Rajdzie Sardynii podczas ósmej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2019 (WRC)
 • Dani Sordo i Carlos del Barrio triumfowali po dramatycznych chwilach podczas Power Stage, w którym lider Ott Tänak wpadł w tarapaty i oddał zwycięstwo Hiszpanom
 • Andreas Mikkelsen przeskoczył Elfyna Evansa i zdobył dla Hyundai Motorsport 3. miejsce na podium

 

Hyundai Motorsport odniósł trzecie zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA 2019 (WRC) po dramatycznej końcówce Rajdu Sardynii. 

Ostatniego dnia Rajdu, po weekendowej rywalizacji, hiszpańska załoga Hyundai Motorsport wystartowała po drugie miejsce. Jednak problemy lidera rajdu Otta Tänaka podczas Power Stage spowodowały, że estoński kierowca spadł w tabeli. W konsekwencji jadący pewnie na drugiej pozycji Sordo niespodziewanie awansował na lidera, zdobywając swoje pierwsze zwycięstwo w barwach Hyundai Motorsport i drugie zwycięstwo w WRC w karierze.

 

Załoga Hyundai Motorsport Andreas Mikkelsen i Anders Jæger-Amland zajmowali czwarte miejsce, mając 14 sekundową stratę do wyprzedzającego ich Elfyna Evansa. Norwegowie starali się nadrobić stratę i uczynili to w stylowy sposób, wygrywając ostatnie cztery odcinki. Ich wysiłki zostały dodatkowo nagrodzone, gdy awansowali na trzecie miejsce, zdobywając drugie podium w sezonie 2019. Dzięki temu zespoły Hyundai Motorsport zdobył 1 i 3 miejsce na podium.

 

Niedzielna trasa Rajdu Sardynii obejmowała dwa przejazdy przez Cala Flumini i Sassari-Argentiera o długościach odpowiednio 14,06 km i 6,89 km. Wąskie, zakurzone i szybkie odcinki wymagały od kierowców precyzji i uwagi. Ostatnim odcinkiem był Power Stage oferujący dodatkowe punkty w mistrzostwach kierowców. Mikkelsen zdobył maksymalną liczbę pięciu punktów, natomiast Thierry Neuville, który zakończył rajd na szóstym miejscu zebrał trzy dodatkowe punkty.

 

Niespodziewany wynik daje Hyundai Motorsport wzrost przewagi w klasyfikacji producentów do 46 punktów w stosunku do Toyota Gazoo Racing zajmującego 2. miejsce. Neuville umocnił się na 3. miejscu w klasyfikacji kierowców z dorobkiem 143 punktów, zmniejszając stratę do drugiego Sébastiena Ogiera i prowadzącego Tänaka. Do końca sezonu pozostało jeszcze sześć rajdów podczas, których Neuville będzie mógł odrobić straty do lidera klasyfikacji.

 

Następny Rajd

Po tradycyjnej dla WRC letniej przerwie wznowienie sezonu nastąpi podczas Rajdu Finlandii odbywającego się w dniach od 1 do 4 sierpnia. Będzie to piąty z rzędu Rajd na żwirowej nawierzchni. Zespoły i zawodnicy będą mieli teraz 6 tygodni na przygotowanie się do czekającego na nich w Finlandii wyjątkowo wymagającego wyzwania.

 

Klasyfikacja końcowa – Rajd Sardynii

 1. D. Sordo    C. del Barrio    Hyundai i20 Coupe WRC    3:32:27.2
 2. T. Suninen    J. Lehtinen    Ford Fiesta WRC    +13.7
 3. A. Mikkelsen    A. Jæger-Amland    Hyundai i20 Coupe WRC    +32.6
 4. E. Evans    S. Martin    Ford Fiesta WRC    +33.5
 5. O. Tänak    M. Järveoja    Toyota Yaris WRC    +1:30.1
 6. T. Neuville    N. Gilsoul    Hyundai i20 Coupe WRC    +2:16.7
 7. E. Lappi    J. Ferm    Citroën C3 WRC    +2:59.6
 8. K. Meeke    S. Marshall    Toyota Yaris WRC    +4:40.1
 9. K. Rovanperä    J. Halttunen    Škoda Fabia R5    +8:24.6
 10. J. Kopecky    P. Dresler    Škoda Fabia R5    +8:49.2

Klasyfikacja generalna kierowców WRC 2019

Po 8 rundach
 

 1. O. Tanak    150
 2. S. Ogier    146
 3. T. Neuville    143
 4. E. Evans    78
 5. T. Suninen    62
 6. K. Meeke    60
 7. A. Mikkelsen    56
 8. D. Sordo    52
 9. E. Lappi    40
 10. J.M. Latvala    40
 11. S. Loeb    39

Klasyfikacja generalna producentów WRC 2019

Po 8 rundach

 1. Hyundai Shell Mobis World Rally Team    242
 2. Toyota Gazoo Racing World Rally Team    198
 3. Citroën Total World Rally Team    170
 4. M-Sport Ford World Rally Team    152

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Sardynia – kraina sprzyjających wiatrów

ELŻBIETA PAWEŁEK

                                                                                                             FOT. FOTOTECA ENIT/SANDRO BEDESSI
<< Ta piękna wyspa miała wielu sławnych wielbicieli wśród elit politycznych i arystokracji. Dziś jest rajem żeglarzy, nurków oraz wind- i kitesurferów. Turystów szukających błogiego wypoczynku kusi błękitną wodą, kilometrami uroczych plaż i luksusem Costa Smeralda (Szmaragdowego Wybrzeża). >>

Druga po Sycylii największa wyspa Morza Śródziemnego posiada status regionu autonomicznego Włoch. To poczucie odrębności to zapewne dziedzictwo po historycznym Królestwie Sardynii, które choć w ciągu setek lat istnienia zmieniało swoje granice i przechodziło z rąk do rąk, zakończyło swój żywot dopiero w 1861 r. po włączeniu do Królestwa Włoch. Potwierdza je także język sardyński, nadal używany przez mieszkańców wyspy.

Więcej…

Estonia na lato

KAZIMIERZ POPŁAWSKI
www.eesti.pl

<< Chociaż małą Estonię można przemierzyć z zachodu na wschód i z północy na południe w ciągu kilku godzin, nie warto się spieszyć. Lato również długo zbiera się do wizyty w tym kraju. Kiedy już tutaj zajrzy, oferuje podróżnikom to, co najlepsze – słoneczną pogodę, ciepłe morze i białe noce. >>

Więcej…

Dotknąć Afryki w Ugandzie

10a_1.jpg

Grupa dzieci z przedmieść Masaki

©MARTA RZESZUT

MARTA RZESZUT

 

Podróżujący po Ugandzie Winston Churchill nazwał ją „Perłą Afryki”. Użył tego wyrażenia nie bez przyczyny. Ten kraj może pochwalić się bogatą przyrodą, soczyście zielonymi lasami, przyjaznymi mieszkańcami i… najsmaczniejszymi ananasami na świecie. Tutaj naprawdę poczujemy, czym jest Czarny Ląd.

Więcej…