W tym roku najpopularniejszym kierunkiem na wakacje jest Świnoujście. Średnia cena wakacyjnego noclegu wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 4,5% i wynosi  77,3 zł w przeliczeniu na osobę. Polacy najczęściej podróżują parami i decydują się na wybór apartamentu.



Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z usług noclegowych. Trend utrzymuje się już od zeszłego roku. Potwierdzają to statystyki GUS-u. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił wzrost udzielanych noclegów o 7%. Według portalu Noclegowo.pl - największej polskiej wyszukiwarki obiektów noclegowych - rosnący popyt na noclegi ma swoje odzwierciedlenie w ilości ofert oraz cenach.

Polacy wybierają Świnoujście
Eksperci Noclegowo.pl zaznaczają, że każdego roku w wakacje Polacy najczęściej wybierają się nad morze. Tym razem również nie zmienili swoich preferencji. Najpopularniejszą miejscowością wybieraną na lato 2019 jest Świnoujście - 10,6%. Na drugim miejscu plasuje się Kołobrzeg - 9,3%. Jeszcze rok temu w zestawieniu miasta te były w odwrotnej kolejności. Oznacza to, że Świnoujście z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród turystów. Na trzecim miejscu znajduje się Gdańsk - 8,96%, a tuż za nim Łeba - 8,77%.

W tym roku nieco drożej
Z danych pochodzących z portalu Noclegowo.pl wynika, że w roku 2019 za wakacyjny nocleg zapłacimy średnio 77,3 zł za osobę. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost o 4,5%. W najdroższych miejscowościach znajdziemy Sopot oraz Kościelisko, gdzie średnia cena za nocleg to 125 zł za osobę. Niewiele mniej Polacy muszą zapłacić w Helu - 105 zł i w Mikołajkach - 104 zł za osobę. Dużym wydatkiem będzie też nocleg w Gdańsku - 101 zł. Ceny znacznie różnią się w mniejszych i mniej popularnych miejscowościach. Różnica to często nawet 50%. Nad morzem najtaniej można spędzić wakacje w Darłowie - średnia cena za nocleg to 50 zł za osobę. Podobne ceny są też w Dźwirzynie czy Grzybowie - 55 zł.

Najczęściej parami
Polacy niezmiennie najczęściej na wakacje wybierają się parami - 65% pośród wszystkich osób szukających noclegu na wakacje, szukało go właśnie dla dwóch osób.  Często wybierane opcje to także 4 osoby - 12,2% oraz trzy osoby - 9,46%. Co ciekawe, samodzielne podróże również można znaleźć wysoko w zestawieniu. Ponad 5% szukających noclegu, poszukiwało go dla jednej osoby.

Polacy cenią sobie niezależność
Na rynku wynajmu krótkoterminowego możemy znaleźć coraz więcej propozycji samodzielnych apartamentów, co przekłada się także na wybór noclegu.
“W 2018 roku Polacy najczęściej decydowali się na nocleg w kwaterach prywatnych, teraz zdecydowanie częściej wybierają apartamenty - 36,4%. Może być to spowodowane nie tylko większą ilością takich ofert, ale również niezależnością, z jaką wiąże się wybór apartamentu” - twierdzi ekspert Noclegowo.pl, Mateusz Goliat. Na drugim miejscu znaleźć można kwatery/pokoje - 30,5%. Dużo mniejszy odsetek Polaków wybiera natomiast domki letniskowe - 11,7%. 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

PORTUGALIA – NA KOŃCU ŚWIATA

ELŻBIETA PAWEŁEK

 

<< Podobno kiedyś odpoczywali tutaj bogowie. Stąd Vasco da Gama wyruszał na podbój nowych lądów. Dziś ściągają tu podróżnicy, golfiści, amatorzy przygód na zielonych, górskich szlakach oraz miłośnicy doskonałych win. Niewielka Portugalia urzeka urodą plaż i wiosek rybackich. Kusi wspaniałymi zabytkami i wiecznym słońcem. >>

Na południu kraju znajdują się piaszczyste zatoki, malownicze porty rybackie, wypielęgnowane pola golfowe i mariny zapełnione jachtami. To raj dla aktywnych turystów, żeglarzy i surferów, a także zwykłych miłośników plażowania. Wystarczy jednak ruszyć na północ, a krajobraz się zmienia, staje się bardziej wyżynny, a nawet górski. Dwie wielkie rzeki – Tag (po portugalsku Tejo) i Duero (nazywana w Portugalii Douro), biorące swój początek w Hiszpanii, płyną w kierunku zachodnim przez kraj i wpadają do Oceanu Atlantyckiego. W ich ujściach leżą stołeczna Lizbona oraz Porto, skąd pochodzi najsłynniejszy portugalski produkt – wino porto.

Więcej…

Hamburg – metropolia na wodzie

 

Magdalena Ciach-Baklarz


W tej charyzmatycznej i gwarnej metropolii z przepięknymi jeziorami położonymi w samym jej sercu działa prężnie olbrzymi port zapewniający jej bogactwo. Hamburg zawsze był i do dziś jest wolnym miastem, tak kulturowo, jak i obyczajowo i politycznie. To tu żyją najszczęśliwsi mieszkańcy Niemiec, choć z drugiej strony to podobno najmniej niemiecki ośrodek w kraju.Warto sprawdzić, jak dziś wygląda dawne centrum handlu należące do Hanzy.

Więcej…

Dolce Vita w Toskanii

PAWEŁ PAKIEŁA

 

 FOT. ISOLADELBA.CA

Od czasów Etrusków poprzez panowanie rzymskie aż do renesansu, jak się powszechnie uważa, największą na świecie skarbnicą dzieł sztuki jest położona w środkowych Włoszech historyczna kraina –Toskania. Zgromadzono tu niezwykłe malowidła, rzeźby, freski czy arcydzieła architektoniczne. Można wymienić jednak więcej powodów, dla których warto przyjechać do tego magicznego miejsca. Tym, co przyciąga tutaj ludzi, jest również ciepły, śródziemnomorski klimat oraz sielskie i malownicze krajobrazy, które pozwalają odpocząć od miejskiego gwaru. Smakosze wina znajdą w tym regionie urocze restauracje z prostym, lecz smacznym jedzeniem i dużym wyborem szlachetnych trunków z miejscowych winnic. Amatorzy wycieczek pieszych i rowerowych mogą cieszyć się licznymi trasami, z kolei spragnieni kąpieli słonecznych wypoczywać na piaszczystych plażach. Nic dziwnego, że Toskania stała się tłem dla wielu filmów i książek skutecznie zachęcających do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca.

Więcej…