W tym roku najpopularniejszym kierunkiem na wakacje jest Świnoujście. Średnia cena wakacyjnego noclegu wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 4,5% i wynosi  77,3 zł w przeliczeniu na osobę. Polacy najczęściej podróżują parami i decydują się na wybór apartamentu.Jak się okazuje, coraz więcej Polaków korzysta z usług noclegowych. Trend utrzymuje się już od zeszłego roku. Potwierdzają to statystyki GUS-u. W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił wzrost udzielanych noclegów o 7%. Według portalu Noclegowo.pl - największej polskiej wyszukiwarki obiektów noclegowych - rosnący popyt na noclegi ma swoje odzwierciedlenie w ilości ofert oraz cenach.

Polacy wybierają Świnoujście
Eksperci Noclegowo.pl zaznaczają, że każdego roku w wakacje Polacy najczęściej wybierają się nad morze. Tym razem również nie zmienili swoich preferencji. Najpopularniejszą miejscowością wybieraną na lato 2019 jest Świnoujście - 10,6%. Na drugim miejscu plasuje się Kołobrzeg - 9,3%. Jeszcze rok temu w zestawieniu miasta te były w odwrotnej kolejności. Oznacza to, że Świnoujście z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród turystów. Na trzecim miejscu znajduje się Gdańsk - 8,96%, a tuż za nim Łeba - 8,77%.

W tym roku nieco drożej
Z danych pochodzących z portalu Noclegowo.pl wynika, że w roku 2019 za wakacyjny nocleg zapłacimy średnio 77,3 zł za osobę. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost o 4,5%. W najdroższych miejscowościach znajdziemy Sopot oraz Kościelisko, gdzie średnia cena za nocleg to 125 zł za osobę. Niewiele mniej Polacy muszą zapłacić w Helu - 105 zł i w Mikołajkach - 104 zł za osobę. Dużym wydatkiem będzie też nocleg w Gdańsku - 101 zł. Ceny znacznie różnią się w mniejszych i mniej popularnych miejscowościach. Różnica to często nawet 50%. Nad morzem najtaniej można spędzić wakacje w Darłowie - średnia cena za nocleg to 50 zł za osobę. Podobne ceny są też w Dźwirzynie czy Grzybowie - 55 zł.

Najczęściej parami
Polacy niezmiennie najczęściej na wakacje wybierają się parami - 65% pośród wszystkich osób szukających noclegu na wakacje, szukało go właśnie dla dwóch osób.  Często wybierane opcje to także 4 osoby - 12,2% oraz trzy osoby - 9,46%. Co ciekawe, samodzielne podróże również można znaleźć wysoko w zestawieniu. Ponad 5% szukających noclegu, poszukiwało go dla jednej osoby.

Polacy cenią sobie niezależność
Na rynku wynajmu krótkoterminowego możemy znaleźć coraz więcej propozycji samodzielnych apartamentów, co przekłada się także na wybór noclegu.
“W 2018 roku Polacy najczęściej decydowali się na nocleg w kwaterach prywatnych, teraz zdecydowanie częściej wybierają apartamenty - 36,4%. Może być to spowodowane nie tylko większą ilością takich ofert, ale również niezależnością, z jaką wiąże się wybór apartamentu” - twierdzi ekspert Noclegowo.pl, Mateusz Goliat. Na drugim miejscu znaleźć można kwatery/pokoje - 30,5%. Dużo mniejszy odsetek Polaków wybiera natomiast domki letniskowe - 11,7%. 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Kolumbia – piękna, kusząca i egzotyczna

SYLWIA JEDLAK

 

<<Polakom ciągle jeszcze Kolumbia kojarzy się dość stereotypowo. Dlatego dużo rzadziej wybierają ją jako kierunek swoich podróży niż inne dalekie kraje. W ten sposób jednak tracą szansę na to, aby przekonać się, jak bardzo błędne są powszechnie powtarzane opinie o tym południowoamerykańskim państwie. Tylko ten, kto odwiedzi pachnącą kawą kolumbijską ziemię, na której rozbrzmiewają rytmy salsy, wznoszą się kolorowe miasta z zabytkami architektury kolonialnej i żyją otwarci, serdeczni ludzie, pozna prawdę. Nie wierzmy więc powtarzanym często stereotypom, nie bójmy się poznać rzeczywistości i z ufnością ruszajmy odkrywać urzekającą Kolumbię! >>

FOT. PROEXPORT COLOMBIA

Więcej…

Przez Irlandię ze św. Patrykiem

JUSTYNA MAZUREK-SCHRAMM

                                                                                                               FOT. TOURISM IRELAND

<< W IV i V w., gdy w Hibernii (łacińska nazwa Irlandii) ludzie żyli głównie z rolnictwa, jej terytorium podzielone było na wiele małych królestw. Mimo iż Rzymianie podbili sąsiednią Brytanię, nigdy nie pokusili się, aby zająć ziemie po drugiej stronie dzisiejszego Morza Irlandzkiego. Dlatego bez problemu mogła się tu rozwijać kultura celtycka. To wtedy rozpoczęła się chrystianizacja tej krainy, a dawne tradycje w połączeniu z nową religią zapoczątkowały rozwój irlandzkiej sztuki i literatury. >>

Szmaragdowa wyspa należy obecnie do dwóch państw: Republiki Irlandii (Éire) oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Te oddzielone od siebie granicą obszary łączy jednak nierozerwalnie wspólna historia, której częścią jest postać pewnego wczesnochrześcijańskiego duchownego...

Więcej…

Wśród turkusowych miast Uzbekistanu

fot_11.jpg

Błękitno-turkusowa fasada budynku w nekropolii Szach-i Zinda

© SŁAWEK JANAS/ODPRAWIENI.PL


Sławomir Janas

Magdalena Oczkowska-Janas

 www.odprawieni.pl

 

Bajkowe krajobrazy, egzotyczny klimat, miasta spowite błękitem, atmosfera jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, a do tego najsłodsze arbuzy i melony pod słońcem – tak wyobrażaliśmy sobie Uzbekistan, zanim go odwiedziliśmy. Te przewidywania w większości się sprawdziły, ale dziś możemy powiedzieć, że przed wyjazdem nasz obraz tego serca Azji Środkowej był niepełny. Trudno przecież tak naprawdę poznać jakiś region bez ruszania się z domu. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszymi doświadczeniami z podróży do tej wyjątkowej azjatyckiej republiki.

Więcej…