Pierwsze w historii Ogólnopolskie Badanie Podróżników trwa. W ciągu dwóch tygodni przeszło 3000 osób wypełniło poprawnie ankietę, przyczyniając się tym samym do stworzenia profilu polskiego podróżnika. Kolejne głosy i opinie wciąż spływają, a cały projekt potrwa jeszcze do końca lipca. Konferencja prasowa i publikacja wyników przewidziana jest na początek września.   

 

Przypomnijmy, że celem OBP 2019 jest znalezienie odpowiedzi na najważniejsze związane z rynkiem podróżniczym i odnoszące się do indywidualnych preferencji ruszających w świat Polaków pytania. 

 

„Już dziś wiadomo, że dzięki wysokiej próbie badanie będzie bardzo wiarygodne. Jego szeroki zakres sprawia, że będzie to też pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii” - mówi Łukasz Nowak, inicjator projektu i twórca Klubu Podróżników Soliści. 

 

„Dotychczasowym źródłem informacji dotyczącym preferencji podróżniczych Polaków były dane biur podróży i serwisów rezerwacyjnych. One jednak nie uwzględniają wszystkich ruszających po przygodę i poza granice naszego pięknego kraju rodaków - choćby tych, którzy wybierają niekomercyjne wyprawy czy indywidualne eskapady autostopem” - dodaje Łukasz Nowak. „Projekt OBP 2019 ma więc za zadanie objąć wszystkich, i po dotychczas wypełnionych ankietach widać, że cel ten udaje się realizować”.

 

Rynek turystyczny w Polsce rozwija się z każdym rokiem, co wiąże się z niemal nieograniczonymi możliwościami komunikacyjnymi, organizacyjnymi, ale też poprawiającą się sytuacją materialną Polaków. Oprócz najpopularniejszych do tej pory wyjazdów komercyjnych na zorganizowane wyjazdy, Polacy coraz częściej szukają innych rozwiązań, których celem jest przygoda, nierzadko też improwizacja. 

 

Ogólnopolskie Badanie Podróżników pozwoli odpowiedzieć na pytanie, jak bardzo te preferencje się zmieniają, jak często Polacy na wszystkiego rodzaju wyjazdy się decydują, jakie kierunki wybierając najczęściej, ale też czy szukają indywidualnych i niezapomnianych wrażeń, czy wyjazd traktują jako okazję do integracji w większej grupie. 

 

„Badaniem chcemy znaleźć potwierdzenie tezy, że podróże nie są już tylko formą spędzania wakacyjnego urlopu, ale stały się niemal pomysłem na życie” - analizuje Marcin Glądała, współtwórca projektu OBP. „Widzimy, że coraz częściej pasjonaci podróży starają się wypełnić czas pomiędzy kolejnymi wyjazdami np. pracą, planując wyprawy przez cały rok i praktycznie od nich zaczynając układanie kalendarza” - dodaje Marcin Glądała. 

 

W badaniu biorą udział wszystkie grupy osób wybierających się za granicę. Zarówno Ci, którzy korzystają z biur podróży, jak również pasjonaci przygód w najbardziej odległych zakątkach świata czy zdobywcy wyższych niż tatrzańskie szczytów. Dzięki tak szerokiemu zakresowi badania oraz rosnącej z każdym dniem liczbie wypełnień ankiety, powstały na końcu profil podróżnika będzie w maksymalnym dużym stopniu oddawał rzeczywisty obraz sytuacji. 

 

Ogólnopolskie Badanie Podróżników jest anonimowe. Wszyscy podróżnicy, którzy poprawnie wypełnią ankietę oraz odpowiedzą na zawarte na końcu ankiety pytanie konkursowe, wezmą udział w walce o nagrodę główną oraz liczne nagrody dodatkowe. 

 

W puli jest m.in. wyprawa na Islandię oraz sprzęt turystyczny ufundowany przez partnerów badania – markę ODLO oraz Polar Sport. Informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej projektu www.badaniepodroznikow.pl.

 

Ambasadorami projektu zostali m.in. Aleksander Doba, Podróżnik Roku National Geographic 2015 oraz Tomasz Habdas, podróżnik i bloger – twórca bloga „W Szczytowej Formie”.

Zachęcamy do udziału w badaniu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

RPA – jeden raz to za mało

JAKUB WOLSKI

 

Republika Południowej Afryki (RPA), najdalej na południe położone państwo afrykańskie, jest rodzinnym krajem m.in. Johna Maxwella Coetzee’ego, laureata Literackiej Nagrody Nobla. Obowiązuje tu aż jedenaście języków urzędowych. W okolicznych wodach można spotkać np. wieloryby, a w miejscowych parkach i rezerwatach – tzw. Wielką Piątkę Afryki, czyli słonie, nosorożce czarne, lwy, bawoły i lamparty. Krajobraz RPA współtworzą sawanny, tereny górskie i wybrzeża dwóch oceanów – Atlantyckiego i Indyjskiego. Różnorodność stanowi nie tylko największy walor tego kraju, lecz także sprawia, że lista miejsc wartych odwiedzenia wydaje się tutaj nie mieć końca... Dlatego też wiele osób wraca w te strony wielokrotnie.

Pamiętam, jak kilka lat temu podróżowałem autobusem na trasie z południowoafrykańskiego Upington do Namibii. Usypiałem zmęczony podróżą, gdy przysiadł się do mnie pastor o buszmeńskich rysach, wracający do swojego domu na północy kraju. Zagadnął do mnie przyjaźnie i tak przez kilka kolejnych godzin rozmawialiśmy o realiach panujących w tej części świata. Po latach od tego spotkania detale toczonej dyskusji zupełnie zatarły się w mojej pamięci, ale pozostało jedno bardzo ważne zdanie: Always be aware, you’re in Africa. W wolnym tłumaczeniu: W Afryce zawsze miej oczy dookoła głowy.

Więcej…

Wśród turkusowych miast Uzbekistanu

fot_11.jpg

Błękitno-turkusowa fasada budynku w nekropolii Szach-i Zinda

© SŁAWEK JANAS/ODPRAWIENI.PL


Sławomir Janas

Magdalena Oczkowska-Janas

 www.odprawieni.pl

 

Bajkowe krajobrazy, egzotyczny klimat, miasta spowite błękitem, atmosfera jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”, a do tego najsłodsze arbuzy i melony pod słońcem – tak wyobrażaliśmy sobie Uzbekistan, zanim go odwiedziliśmy. Te przewidywania w większości się sprawdziły, ale dziś możemy powiedzieć, że przed wyjazdem nasz obraz tego serca Azji Środkowej był niepełny. Trudno przecież tak naprawdę poznać jakiś region bez ruszania się z domu. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszymi doświadczeniami z podróży do tej wyjątkowej azjatyckiej republiki.

Więcej…

Kalejdoskop dominikański

 

MARCIN WESOŁY

www.caribeya.pl 

 

Republika Dominikańska jest radosnym, roztańczonym, zwariowanym, nieprawdopodobnie osobliwym krajem, który ponoć oferuje przyjezdnym wszystko. Przynajmniej tak przekonują kampanie promocyjne tutejszego Ministerstwa Turystyki. Nie ma w tym zbytniej przesady. Na próżno takiej różnorodności, jaką charakteryzuje się Dominikana, szukać w innych zakątkach Karaibów. Do tego oddalonego od Polski o kilka tysięcy kilometrów miejsca, do którego pod koniec XV w. uczestnicy wyprawy Krzysztofa Kolumba popłynęli statkami „Santa María”, „Niña” („Santa Clara”) i „Pinta”, docieramy dziś samolotem. Niesamowita ziemia zauroczyła wówczas słynnego odkrywcę i żeglarza, co odnotował w swoim dzienniku. Nas również z pewnością zachwyci ta wyjątkowa kraina.

Więcej…