W 2019 r. Hawana obchodzi 500. rocznicę powstania miasta (założonego 16 listopada 1519 r. nad zatoką Carenas, po hiszpańsku Bahía de Carenas, znaną dzisiaj bardziej pod nazwą Bahía de La Habana). Z tej okazji zaplanowano mnóstwo interesujących atrakcji przybliżających historię, kulturę, sztukę, kulinaria i zwyczaje kubańskiej stolicy. Obchodom towarzyszą także imprezy branży turystycznej.

 

Jedną z nich jest 23. edycja MITM Americas (Meetings and Incentive Travel Market Americas), na którą organizatorzy (hiszpańska firma MITM Events) zapraszają w dniach od 14 do 17 października. Hawana już drugi rok z rzędu będzie gospodarzem tego ważnego wydarzenia branży MICE w rejonie obu Ameryk i Karaibów, stanowiącego punkt odniesienia dla podmiotów działających na całym świecie. Kuba gościła tę imprezę już trzy razy (w 2004, 2009 i 2018 r.). Tegoroczna edycja zostanie zorganizowana w charakterystycznym obiekcie stolicy, jakim jest Hotel Nacional de Cuba otwarty w grudniu 1930 r. Oprócz niego sponsorami targów są Ministerstwo Turystyki Kuby (Mintur) i kubańska grupa hotelowa Gran Caribe. Sam Hotel Nacional de Cuba znajdujący się w pobliżu popularnej, ok. 7-kilometrowej, nadmorskiej promenady Malecón, ciągnącej się od fortu San Salvador de La Punta i kończącej się w rezydencjonalnej dzielnicy Miramar, w ciągu blisko 90 lat swojego istnienia był miejscem spotkań różnych postaci ze współczesnej historii. Ze względu na swój majestatyczny wygląd i komfortowe warunki pobytu stanowi idealny obiekt do przeprowadzania konferencji i innych imprez biznesowych. Od momentu rozpoczęcia rejestracji (w styczniu 2019 r.) do wzięcia udziału w wydarzeniu zgłosiło się już ponad 600 podmiotów z więcej niż 40 krajów świata (w tym i z Polski), z których jedynie 15 proc. przejdzie pomyślnie proces weryfikacji. Po uczestniczeniu w spotkaniach i warsztatach networkingowych umieszczonych w programie przedstawiciele klientów biznesowych i prasy będą mogli wybrać się na ekskluzywną wycieczkę do jednego z najlepszych na kubańskim wybrzeżu miejsc do wypoczynku na plaży. Uczestnicy MITM Americas mają do wyboru cztery 5-gwiazdkowe hotele z bogatą ofertą w formule all inclusive: Meliã Internacional w Varadero, Grand Muthu Cayo Guillermo i Gran Muthu Imperial na Cayo Guillermo (trzy noce – od 17 do 20 października) oraz Iberostar Selection Ensenachos na Cayo Ensenachos (dwie noce – od 17 do 19 października).

 

W maju 2020 r. po raz 40. odbędą się z kolei Międzynarodowe Targi Turystyki – FITCuba. To najważniejsze wydarzenie branży turystycznej w kraju. Gościem honorowym podczas tej jubileuszowej edycji imprezy ma być Rosja. Uczestników FITCuba 2020 przyjmie w swoich progach popularny nadmorski kurort Varadero, położony na malowniczym półwyspie Hicacos, w prowincji Matanzas, mniej więcej 140 km na wschód od magicznej Hawany.

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Botswana – safari dla wybranych

MICHAŁ SYNOWIEC „ZETOR”

 

<< Aby uczestniczyć w prawdziwym safari, trzeba pojechać do Afryki. Jednak by spotkać się oko w oko z dzikimi zwierzętami w środku buszu, nie w rezerwacie pokazowym i bez tłumu turystów dookoła nas, można wybrać się jedynie do kilku krajów na Czarnym Lądzie. Do jednych z najciekawszych z nich należy bez wątpienia Botswana, która oferuje turystom wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, choćby kryształowe wody delty rzeki Okawango, Park Narodowy Chobe z ogromną populacją słoni czy pustynne krajobrazy Kalahari. >>

FOT. ANDRZEJ KULKA /WWW.ANDRZEJKULKA.COM

Park Narodowy Chobe

 

Republika Botswany uzyskała niepodległość 30 września 1966 r. i właśnie tego dnia Botswańczycy obchodzą dziś swoje święto narodowe. Wcześniej jej tereny pod nazwą Protektoratu Beczuany (Bechuanaland Protectorate) były brytyjską kolonią. Stolica państwa, Gaborone, znajduje się niedaleko granicy z RPA. Tuż za tym ponad 230-tysięcznym miastem zaczyna się kotlina Kalahari, zajmująca znaczną część botswańskiego terytorium.

Więcej…

Przygoda na Zanzibarze

Mariusz Kozak-Zagozda

 

Archipelag Zanzibar składa się z trzech dużych wysp – Ungui (Zanzibaru), Pemby i Mafii, a także kilkudziesięciu mniejszych wysepek. Pierwsza z nich od wieków przyciągała poszukiwaczy przygód, odkrywców i podróżników. Skąd się wzięła jej egzotyczna nazwa, dokładnie nie wiadomo. Najczęściej powtarzane turystom wyjaśnienie mówi, że pochodzi od słowa „zendż” („zenj”) oznaczającego czarnoskórych mieszkańców Afryki Wschodniej oraz arabskiego i perskiego określenia lądu lub wybrzeża oddanego w cząstce „-bar”. Ten toponim podobno wymyślili Arabowie, którzy w I w. n.e. przypłynęli w te strony na drewnianych łodziach żaglowych „dau” („dhow”).

Więcej…

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

WIOLETTA KRAWIEC

 

Marzy wam się takie miejsce, gdzie przez okrągły rok panują doskonałe warunki pogodowe – jest ciepło i słonecznie, ale nie upalnie, a twarze owiewa orzeźwiająca morska bryza? Chcecie wybrać się na wyspiarskie wakacje, ale wyprawa w odległe tropikalne kraje wydaje się zbyt daleką i męczącą podróżą? A może oprócz leżenia na plaży i kąpieli w morzu macie także ochotę zobaczyć cuda przyrody i ciekawe zabytki? Jeśli tak wygląda wasz sen o wakacyjnym raju, zapraszamy na Teneryfę – jedną z Wysp Kanaryjskich!

Więcej…