W 2019 r. Hawana obchodzi 500. rocznicę powstania miasta (założonego 16 listopada 1519 r. nad zatoką Carenas, po hiszpańsku Bahía de Carenas, znaną dzisiaj bardziej pod nazwą Bahía de La Habana). Z tej okazji zaplanowano mnóstwo interesujących atrakcji przybliżających historię, kulturę, sztukę, kulinaria i zwyczaje kubańskiej stolicy. Obchodom towarzyszą także imprezy branży turystycznej.

 

Jedną z nich jest 23. edycja MITM Americas (Meetings and Incentive Travel Market Americas), na którą organizatorzy (hiszpańska firma MITM Events) zapraszają w dniach od 14 do 17 października. Hawana już drugi rok z rzędu będzie gospodarzem tego ważnego wydarzenia branży MICE w rejonie obu Ameryk i Karaibów, stanowiącego punkt odniesienia dla podmiotów działających na całym świecie. Kuba gościła tę imprezę już trzy razy (w 2004, 2009 i 2018 r.). Tegoroczna edycja zostanie zorganizowana w charakterystycznym obiekcie stolicy, jakim jest Hotel Nacional de Cuba otwarty w grudniu 1930 r. Oprócz niego sponsorami targów są Ministerstwo Turystyki Kuby (Mintur) i kubańska grupa hotelowa Gran Caribe. Sam Hotel Nacional de Cuba znajdujący się w pobliżu popularnej, ok. 7-kilometrowej, nadmorskiej promenady Malecón, ciągnącej się od fortu San Salvador de La Punta i kończącej się w rezydencjonalnej dzielnicy Miramar, w ciągu blisko 90 lat swojego istnienia był miejscem spotkań różnych postaci ze współczesnej historii. Ze względu na swój majestatyczny wygląd i komfortowe warunki pobytu stanowi idealny obiekt do przeprowadzania konferencji i innych imprez biznesowych. Od momentu rozpoczęcia rejestracji (w styczniu 2019 r.) do wzięcia udziału w wydarzeniu zgłosiło się już ponad 600 podmiotów z więcej niż 40 krajów świata (w tym i z Polski), z których jedynie 15 proc. przejdzie pomyślnie proces weryfikacji. Po uczestniczeniu w spotkaniach i warsztatach networkingowych umieszczonych w programie przedstawiciele klientów biznesowych i prasy będą mogli wybrać się na ekskluzywną wycieczkę do jednego z najlepszych na kubańskim wybrzeżu miejsc do wypoczynku na plaży. Uczestnicy MITM Americas mają do wyboru cztery 5-gwiazdkowe hotele z bogatą ofertą w formule all inclusive: Meliã Internacional w Varadero, Grand Muthu Cayo Guillermo i Gran Muthu Imperial na Cayo Guillermo (trzy noce – od 17 do 20 października) oraz Iberostar Selection Ensenachos na Cayo Ensenachos (dwie noce – od 17 do 19 października).

 

W maju 2020 r. po raz 40. odbędą się z kolei Międzynarodowe Targi Turystyki – FITCuba. To najważniejsze wydarzenie branży turystycznej w kraju. Gościem honorowym podczas tej jubileuszowej edycji imprezy ma być Rosja. Uczestników FITCuba 2020 przyjmie w swoich progach popularny nadmorski kurort Varadero, położony na malowniczym półwyspie Hicacos, w prowincji Matanzas, mniej więcej 140 km na wschód od magicznej Hawany.

 

 

 

 

 

Najlepsze miejsca na długi weekend na przełomie maja i czerwca

Na przełomie maja i czerwca czeka na nas kolejny długi weekend – Boże Ciało w tym roku wypada 31 maja. Jeden dzień wolnego pozwoli na cztery dni wypoczynku.

Czytaj Więcej >>

Najlepsze pomysły na wyjazd rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Wkrótce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób spędzić ten szczególny dzień ze swoimi pociechami, aby przyniósł jak najwięcej radości i pozostawił przyjemne wspomnienia. Możliwości na uczczenie tego święta jest naprawdę wiele. 

Czytaj Więcej >>

Najciekawsze pomysły na Majówkę

Już w marcu zaczynamy zastanawiać się, jak, a przede wszystkim, gdzie spędzimy Majówkę. W tym roku 1 maja wypada we wtorek, dodając do tego dwa weekendy plus 3 dni urlopu – szykuje się aż niemal 10 dni wypoczynku!  Czytaj więcej >

Najlepsze wiosenne wyjazdy typu city break

City break to alternatywna opcja dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu wybrać się na dłuższy wypoczynek. Obejmuje ona wyjazdy weekendowe do najciekawszych miejsc w Europie. Krótkoterminowa wycieczka pozwala na wypoczynek oraz zapoznanie się z kulturą i kuchnią danego regionu.  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

RPA – Afryka nie taka dzika

MICHAŁ SYNOWIEC „ZETOR”

 

 FOT. CAPE TOWN TOURISM

<< Republikę Południowej Afryki trudno porównać do jakiegokolwiek innego kraju. Na poły europejska, na poły afrykańska, nie daje wtłoczyć się w ciasne ramy żadnej kategorii i na przekór wszystkim zachowuje własny charakter, ukształtowany przez lata niełatwej historii. Dlatego tak trudno odmówić sobie spotkania z fascynującą południowoafrykańską przygodą. >>

Na współczesne oblicze RPA znaczący wpływ wywarli niewątpliwie holenderscy i brytyjscy kolonizatorzy, którzy z jednej strony przywieźli ze sobą zdobycze bardziej rozwiniętej cywilizacji, a z drugiej pogłębili nierówność społeczną, pozbawiając praw rdzennych mieszkańców tych ziem. Dziś to leżące najdalej na południe państwo Czarnego Lądu zaprasza do poznania nie tylko jego burzliwej historii, lecz także wspaniałych krajobrazów i niesamowitej przyrody.

Więcej…

Księżna Andora

ELŻBIETA PAWEŁEK

 

<< Ma wszystko, czym można uwieść gości – spektakularną scenerię Pirenejów, rwące górskie potoki, parki przyrody i piękne szlaki wędrowne. Narciarzom oferuje biały raj na stokach Grandvaliry, smakoszom – wyborną kuchnię, łowcom okazji – zakupy w strefie wolnocłowej. Na dodatek znajduje się tutaj jedno z największych górskich SPA w Europie! Tak wielu pokusom nikomu nie uda się oprzeć. >>

 

Andora powierzchnią ustępuje Warszawie i jest znakomitym przykładem na to, że małe jest piękne. W księstwie nie ma kryzysu ekonomicznego, a wskaźnik bezrobocia pozostaje bardzo niski. Niegdyś był to kraj rolników, pasterzy i mekka… szmuglerów. Dziś przeżywa gospodarczy i turystyczny boom, wprawiając w zdumienie ekonomistów. – Jako niewielkie państwo wciąż jesteśmy słabo znani przez Polaków. Ale to się szybko zmieni – wyraził nadzieję Francesc Camp Torres, minister turystyki i środowiska Księstwa Andory, podczas czerwcowego pobytu w Polsce.  

Więcej…

Nasze piękne tureckie wakacje

IZABELA MISZCZAK

www.turcjawsandalach.pl

                                                                                                 FOT. BIURO RADCY DS. KULTURY I INFORMACJI AMBASADY TURCJI/ÝBRAHÝM ZAMAN
 << Turcja, kraj położony na półwyspie Azja Mniejsza, nazywanym też Anatolią, czyli Krainą Wschodzącego Słońca, oblewany wodami czterech mórz, to idealne miejsce zarówno na błogie wakacyjne lenistwo, jak i aktywny wypoczynek. Można tu podążać śladami dawnych cywilizacji i podziwiać niezwykłe krajobrazy z perspektywy łodzi kołyszącej się na błękitnych falach lub z balonu wznoszącego się o poranku nad przepiękną Kapadocją. >>

W większości wyżynne terytorium państwa otaczają wody mórz Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego. Linia brzegowa ma ponad 7 tys. km długości, a rozmieszczone wzdłuż niej kurorty są głównymi ośrodkami rozwijającej się dynamicznie turystyki. To one są najczęściej głównym celem letnich wyjazdów mieszkańców Europy.

Więcej…