Nie zmniejszenie przychodów, czy konieczność oszczędzania, a obawa o zdrowie – swoje i najbliższych są powodem zmiany planów statystycznego polskiego podróżnika. Jak wybuch pandemii wpłynął na jego plany, kiedy planuje wznowienie podróży, czego się obawia, na jakich podstawach opiera swoje decyzje?

 

Od 31 marca trwa Ogólnopolskie Badanie Podróżników, w którym w ciągu zaledwie kilku dni wzięło udział ponad 1500 uczestników. Organizatorzy na podstawie pierwszych 1000 ankiet, przygotowali mini raport dotyczący wpływu obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa na polskiego podróżnika.


Obecna sytuacja na rynku podróżniczym jest niepewna. I choć głównym celem Ogólnopolskiego Badania Podróżników jest stworzenie profilu polskiego podróżnika, zdefiniowania tego w jaki sposób podróżuje, jakie destynacje wybiera, organizatorzy nie mogli pozostać obojętni na aktualny problem pandemii koronawirusa na świecie i jej wpływ na rynek turystyczny.

 

Po pierwszej próbie badawczej wynika, że większość uczestników badania przełożyła swoje podróże lub je anulowała. Inni czekają z decyzją na rozwój sytuacji. Głównym powodem odwoływania lub przekładania wyjazdów to oczywiście obawa o zdrowie swoje i swoich bliskich, jak również niezaprzeczalny fakt, że teraz z powodu zamkniętych granic i zawieszonych lotów podróżowanie jest po prostu niemożliwe. Zdecydowana większość wypatruje jednak ustabilizowania sytuacji z koronawirusem w naszym kraju, wznowienia lotów i otwarcia granic.

 

Polscy podróżnicy podchodzą do pandemii praktycznie. Śledzą zmiany i reagują tylko w ostateczności - podsumowuje wyniki cząstkowe projektu Marcin Glądała, Inicjator Ogólnopolskiego Badania Podróżników - W tej chwili statystyczny polski podróżnik obawia się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, co jest oczywiście naturalne. Przed publikacją całego raportu OBP, będziemy cyklicznie prezentowali część ankiety dotyczącą COVID-19. - dodaje.

 

Badanie prowadzone jest z wykorzystaniem metodologii CAWI, N=1000. Projekt rozpoczął się 31 marca 2020 roku, a dane przystawiają wynik realizacji na dzień 1 kwietnia 2020 roku. Projekt potrwa do końca kwietnia. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na stronę www.badaniepodroznikow.pl i wypełnić anonimową ankietę. Wszyscy podróżnicy, którzy poprawnie wypełnią ankietę oraz odpowiedzą na pytanie konkursowe mają szansę wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. wyprawę do Maroko, telefony Motorola G8 Power, sprzęt turystyczny ufundowany przez Decathlon oraz książki Wydawnictwa Bezdroża. Informacje oraz regulamin konkursu zawarty na stronie internetowej projektu.

 

 

WYSPA LEMURÓW W KSIĄŻKACH I NA EKRANIE

res ce6e14cda0c035730e33af104daae860 full

Bez wątpienia najbardziej znanym polskim autorem piszącym o Madagaskarze jest Arkady Fiedler (1894–1985), pisarz, przyrodnik, podróżnik i porucznik Wojska Polskiego

Czytaj Więcej >>

KAZACHSTAN JAKO CEL TURYSTYKI BIZNESOWEJ

Expo 2017  Nur Alem  Pavilion

 W 2017 r. w Astanie (dzisiejszym Nursułtanie) odbyła się prestiżowa wystawa EXPO, która przyciągnęła gości z całego świata. Stolicę Kazachstanu wybrano nie bez powodu – to obecnie jedno z ciekawszych miejsc do organizowania wydarzeń branżowych, targów, konferencji, kongresów, spotkań firmowych czy wyjazdów integracyjno-motywacyjnych.

 Czytaj Więcej >>

MADERA – ŚLADAMI RONALDA

CR7 Cristiano Ronaldo Mural Madeira by Richard Wilson - richardwilsonartwork

Portugalska wyspa Madera, mimo swojego małego rozmiaru (741 km² powierzchni i ok. 270 tys. mieszkańców), zapisała się na turystycznej, kulinarnej i sportowej mapie naszego globu. Czytaj więcej >

FESTIWAL KWIATÓW NA MADERZE

IMG 1805

Madera jest wspaniałym celem podróży o każdej porze roku, ale to zazwyczaj ostatnie dni kwietnia i maj stanowią wyjątkowy czas na tej wyspie. To wtedy zwykle odbywa się na niej jedno z najpiękniejszych wydarzeń kulturalnych całego archipelagu – Festiwal Kwiatów (Festa da Flor de Madeira).  Czytaj więcej >

Artykuły wybrane losowo

Z czym kojarzy się Peru…?

opracował

MICHAŁ DOMAŃSKI

Zapytaliśmy o to pięciu wybranych ekspertów, którzy znają doskonale tę magiczną krainę Inków… Poniżej znajdują się ich krótkie wypowiedzi na ten temat.

 

JUSTYNA CEMPEL-RYBICKA

PREZES DELUXE TRAVEL CLUB

Tajemnicze, dzikie, bogate w historię i fascynujące Peru kojarzę przede wszystkim z Cuzco, które uznawane jest za najstarsze wciąż zamieszkane miasto kontynentu oraz za archeologiczną stolicę Ameryki. Dzieje świetności i upadku imperium Inków można poznać podczas zwiedzania pobliskich ruin – Sacsayhuamán. Mimo iż Cuzco w języku keczua (miejscowych Indian) oznacza pępek świata, to jednak – moim zdaniem – określenie to pasuje dzisiaj bardziej do wprawiającego w zachwyt, otulonego mgłą i owianego tajemnicą Machu Picchu. Jest to najlepiej zachowane inkaskie miasto. Wzniesiono je w XV w., kiedy cywilizacja Inków znajdowała się u szczytu potęgi. Po ok. 100 latach zostało jednak opuszczone w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach. Machu Picchu podzielone jest na dwie części – rolniczą oraz mieszkalną ze Świątynią Słońca, Pałacem Królewskim, Świętym Placem i obserwatorium astronomicznym Intihuatana. W lipcu 2007 r. ogłoszono je jednym z siedmiu cudów świata nowożytnego.

Więcej…

Intrygująca Tanzania i urzekający Zanzibar

KAROLINA SYPNIEWSKA-WIDA
www.karolinasypniewska.pl

 

<< Podobnie jak sąsiednia Kenia, Tanzania od zawsze była jednym z najczęściej odwiedzanych afrykańskich krajów i to nie tylko przez zorganizowane wycieczki, ale również przez indywidualnych turystów. Podróżników przyciągają tutaj dziewicza przyroda, rdzenne ludy, rozległe przestrzenie i krajobrazy jak z marzeń sennych. Afryka rządzi się jednak swoimi prawami, którym musimy po prostu się podporządkować. Jeśli tylko uzbroimy się w cierpliwość, z uśmiechem na twarzy zniesiemy kilkukrotne zmiany koła dziennie, długotrwałe wypatrywanie dzikich zwierząt czy biurokrację różnych instytucji… Pod względem infrastruktury turystycznej Tanzania to jedno z najlepiej rozwiniętych miejsc na Czarnym Lądzie. Przeważająca większość odwiedzających ją gości podczas swojego pobytu decyduje się połączyć ekscytujące safari w parku narodowym z błogim wypoczynkiem na rajskim Zanzibarze. Zapraszam zatem do mojego magicznego afrykańskiego zakątka. >>

Więcej…

Turystyka rowerowa wkręca Polaków

SYLWIA JEDLAK-DUBIEL

<< Dziś coraz więcej czasu spędzamy bez ruchu: przed ekranem komputera, telewizora, w samochodzie, pociągu, samolocie. Nowinki technologiczne sprawiają, że cały świat jest dla nas niemal na wyciągnięcie ręki, ale nasze ciało wciąż domaga się tej samej troski, co zawsze. Chyba dlatego chętniej niż kiedyś interesujemy się różnymi rodzajami turystyki aktywnej, w tym jednym z jej najprostszych i najprzyjemniejszych typów, czyli wycieczkami rowerowymi, na które może wybrać się każdy, czy to stary, czy to młody, i nie potrzebuje do tego żadnych uprawnień ani specjalnych umiejętności. Jazda na rowerze nie tylko poprawia ogólną kondycję fizyczną i wydolność organizmu, lecz także pomaga zrzucić zbędne kilogramy oraz podnosi poziom endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Jeśli zwykłą przejażdżkę urozmaicimy oglądaniem pięknych krajobrazów, zwiedzaniem zabytków i poznawaniem nowych miejsc, to mamy już przepis na wyjątkowo zdrowy wypoczynek. >>

Więcej…